Ex-Demo InfiRay TUBE TD50L 1440x1080 50hz 50mm DIGITAL Night Vision Scope - EXDEMO-IRAYTD50L-2D21K-LI1311 Ex-Demo InfiRay TUBE TD50L 1440x1080 50hz 50mm DIGITAL Night Vision Scope - EXDEMO-IRAYTD50L-2D21K-LI1311 Ex-Demo InfiRay TUBE TD50L 1440x1080 50hz 50mm DIGITAL Night Vision Scope - EXDEMO-IRAYTD50L-2D21K-LI1311 Ex-Demo InfiRay TUBE TD50L 1440x1080 50hz 50mm DIGITAL Night Vision Scope - EXDEMO-IRAYTD50L-2D21K-LI1311 Ex-Demo InfiRay TUBE TD50L 1440x1080 50hz 50mm DIGITAL Night Vision Scope - EXDEMO-IRAYTD50L-2D21K-LI1311
Ex-Demo InfiRay TUBE TD50L 1440x1080 50hz 50mm DIGITAL Night Vision Scope - EXDEMO-IRAYTD50L-2D21K-LI1311
InfiRay
SKU#EXDEMO-IRAYTD50L-2D21K-LI1311 InfiRay
Available soon Notify me when back in stock
    TRY YOUR CHANCE AT WINNING
    WIN: Nothing. Hah!
    DRAW
    #430
    9970
    MORE INFO
    A TEST DRAW TO CHECK TICKETS
    DRAW
    TESTING
    840
    MORE INFO
    images/assets/benefits-price-match.svg PRICE MATCHSeen it Cheaper? We Could Match It!
    images/assets/benefits-exchange.svg EXCHANGE GUARANTEE60 day Scope Out Guarantee
    images/assets/benefits-finance.svg KLARNA AVAILABLEOn All Our Products
    images/assets/benefits-tradein.svg TRADE IN & PART EXWe'll take your old Optics
    Product Information FIND OUT MORE
    DESCRIPTION
    Condition: 8.5/10
    Unit has a few light marks on occular.
    This product comes unboxed along with a cordura carry case and a front flip cap.
    NO OTHER ACCESSORIES INCLUDED.
    Combination of 50mm/F1.2 large and quality objective lens with 1440x1080 resolution CMOS HD sensor with ultra-low light performance and high definition display, powerful IR Illuminator, integrated highly effective algorithm, etc. make the TD50L the perfect digital night vision riflescope with excellent nighttime sensitivity and night vision capabilities for users, even on moonless nights.
    SPECS
    • Model: TD50L
    • Resolution: 1440×1080 pixels
    • Frame Rate: 50 Hz
    • Objective Lens: 50 mm (F1.0)
    • Field of View (FOV): 6.6×4.9º
    • Magnification: 4.0~14.0×
    • Smooth Zoom: Support
    • Eye Relief: 70 mm
    • Diopter Adjustment: -4~+4 D
    • Type: LCOS
    • Resolution: 1280×960 pixels
    • Video Record Resolution: 1440×1080 pixels
    • Capture Resolution: 1440×1080 pixels
    • Detection Range: 600 m
    • Battery: Built-in 6600mAh and a replaceable 1500mAh
    • Max. Operating Time (at temp.=22 ºC): >16 h
    • External Power Supply: 5V (Type C USB)
    • Diameter of the Riflescope Body to Assemble the Mounting Rings: 30 mm
    • Max. Recoil Power on Rifled Weapon: 1000 g/s²
    • Degree of Protection, IP Code: IP67
    • Amount of Built-in Memory: 16 GB
    • Weight (without replaceable battery): <1000 g
    • Dimensions: 395×85×75 mm
    • APP: Support
    • Smart Range Finder: Support
    • Electronic Compass: Support
    • Motion Sensor: Support
    • IR Illuminator: Not included
    • Max Power of IR Illuminator: 2.2 W
    FEATURES
    Dual Power Supply System
    Compatible with Standard 30-mm Scope Rings
    The newly designed standard 30mm-diameter tubular appearance allows the TD50L to be installed on standard 30mm scope rings and easily mounted on a rifle's Picatinny rail system with simple operation, stability and reliability. It is a classic also practical construction design.
    IP67 Protection Rate
    Picture-in-Picture Mode (PIP)
    New Freeze Zeroing Function
    Integrated Wi-Fi and InfiRay APP Support
    Useful Reticles Design
    WHAT'S IN THE BOX